vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

The human lungs can function satisfactorily up to a limit where the pressure differ- ence between the outside and inside of the lungs is one-twentieth of an atm
Which type of reaction occurs in the following? 2HgO(s) -- 2Hg(l) + O2(g) 1. a decomposition reaction in which a metal is reduced 2. an acid-base neutraliza
Below is the justification for the formula for area of a circle. Which word, when placed in the blank best completes this argument?
¿Quién le recomendó ese plato? (su tío)
30 POINTS PLEASE ANSWER THIS QUICKLY!!! There is a 20% chance of thunderstorms tomorrow. Describe the likelihood of the event. 80%
Upon officially establishing the Third Republic under a new president, how was the new government structured?
Find the sum of the arithmetic sequence. 3, 5, 7, 9, ..., 21
y=2x+4 what is parallel to the line and passing through points (1,5)​
The population density of spiders is what
MC Qu. 160 Webster Corporations monthly...Webster Corporation's monthly projected general and administrative expenses include $5,000 administrative salaries, $2