AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta