ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

REALLY in need of help, Solve right triangle. Round decimal answers to the nearest tenth. Please help :)
5 uL of a solution is equal to how many nanoliters?
what are invasive species? a.native species that have no predator b.native species that prey on negative on nonnative species. c.nonnative species that do not s
If you have the following ordered pairs: (3,4) and (0,-2) Write an equation to represent them. A) y=30 x -2 B) y=-2x +2 C) y=3x -2 D) y=2x+ -2
Solve for x: [tex]x-2(x-\frac{3}{2}x)=2(4-x)+10[/tex]
Can someone please help me this is Chapter 19 of Percy jackson
PLEASE HELP ASAP!!! WILL MARK BRAINLIEST!!! Find the value of x in each case. Give reasons to justify your solutions!
What is a dynasty and how does this relate to Chinese history
Using the Law of Sine or Cosine, solve for the unknown variable (round to the nearest tenth) HELP QUICK PLEASE
Which sentence from the passage tells the reader something significant about the protagonist's mindset? A) He became frustrated when he found nothing. B) As he