sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

WHY IS IT IMPORTANT TO CONTROL OUR EMOTIONS?
Read the quotation from President Woodrow Wilson's speech to Congress on April 2, 1917 and answer the question. The new policy has swept every restriction asid
Explain why plants need sunlight. Sunlight is used to help release waste products, such as oxygen, in plants. Sunlight is used to help release waste products, s
How do I write a 4 minute Informative Presentation about John Brown?.​
Name at least four ratios you see in the picture of the animals. Describe what each ratio compares.
Select the correct answer. If the parent function is f(x) = x2 and its transformed function is g(x) = 2(x − 1)2 + 2, how is the graph of g(x) transformed from t
Briefly explain what Carbon Dioxide Capturing and Sequestration is. Do you think it is possible and/or feasible? Why or why not?
Wiem, łatwe ale chce mieć dobrze na 100%
how do you use this website
have this done correctly for brainiest! ​