girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

a foot is 12 inches. a yard is 3 feet. what fraction of a yard is 8 inches
l=rbx/k+a solve for b
Choosing a marriage should be based on feeling ?
Department B had 3,000 units in Work in Process that were 25% completed at the beginning of the period at a cost of $12,500. 13,700 units of direct materials we
List three factors that can affect your body’s nutrient needs.
ILL GIVE BRAINLIST PLS HELP
what is the answer to 2(-3x - 6)
Find the exact distance between (5, 3) and (-2, 8).
Please help asap! I will mark as Brainliest!! ​
A liquid has a density of 1g/mL. If you have 50mL of the liquid, what would its mass be?