Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

All of the following are terms that ecologists use to describe communities except for A) species richness. B) species diversity. C) Batesian diversity. D) troph
Please help out if you are any good with linear equations. Showing/explaining your work would be greatly appreciated!
Why does a victim suffering from hypothermia need to be rewarmed slowly, and not to quickly?
Find the product. 3(x + 4) (x - 5) A. 3x2 ? 20x B. 3x2 ? 11x ? 20 C. 3x2 ? 3x ? 60 D. 3x2 ? x ? 20
(x+1)(x+3)(x+5)(x+7)+16 Factorize it please
Pax Romana means" __________Peace."​
The ___ nervous system only contains all the sensory neurons and the voluntary motor neurons
What Are Some Tips To Pass (Cisco ADVDESIGN) 352-001 Exam?
You should never use hypothetical examples in speeches. a. True b. False
A particular computer takes 78 nanoseconds to carry out seven sums and ten products. Another computer takes 55 nanoseconds to carry out 4 sums and eight product