spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

hello please help i’ll give brainliest
someone plz helpppp!!!!!
what is the approximate height of h?​
How many meals did a rich citizen typically have per day?
Within the first minute of this TED Talk, Shirky uses the term citizen observation. Do you believe the way that he uses this term is similar to journalist obser
How does friendships evolve during childhood?
Mike needs to buy soda for a party. He is trying to figure out if it is cheaper to buy the 12 pack or the 20 pack. The 12 pack costs $4.05 and the 20 pack costs
Can I please have a on this
what aspect of the room seems to most bother the narrator of the yellow wallpaper
A card is drawn from a deck of 52 cards. Find the probability of drawing a black card. 14) Find the probability of drawing a red card. 15) Find the probability