yinglinzhu yinglinzhu
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

mikewithhayde
mikewithhayde mikewithhayde
  • 03-01-2019

Answer:

12 bars of soap for $10.00, but actullay the are both the same. if u buy 5 bars of soap for $4.00 then the next time u buy 7 bars of soap, your are still using the same amount of money.

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Why is there a vast amount of salt water on Earth?
What fraction of a pound is each ingredient meat 0.35, vegetables 0.15, sauce 0.05, bread 0.05
What is the difference between Partial Product and Regrouping? Describe.
How can I find 30% of 2140?
Which word correctly completes the sentence? When we were toddlers, we __________ go to a wading pool near the park. a. use to b. used to
What did Darwin believe?
What are movies, music, and television programs known as? A. Current trend B. Popular culture C. Social movement D. Intellectual fa
marla say that every number in the nineties is composite .jack say that one number in the ninetie is prime who is corret?
Write an expression using the distributive property that can be used to find the quotient 56 divided by 4
Was basketball and baseball invented in the northeast region