carlos345675
carlos345675
04-03-2019
Mathematics
contestada
Factor: 9t^2-16u^2 ?
Respuesta :
ckayep0cx2v
ckayep0cx2v
04-03-2019
Answer:
Step-by-step explanation:
9t²-16u² = 3²t²-4²u² = (3t)²-(4u)² = (3t+4u)(3t-4u)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 35+ )
Otras preguntas
Which aspect of life in early America is illustrated BEST by this excerpt?
Los estudiantes prefieren la comida de la cafeterÃa Asturias. lógico ilógico 2. Las cafeterÃas de la universidad tienen las mismas sillas. lógico ilógico
Mo’s farm stand sold a total of 165 pounds of apples and peaches. She sold apples for $1.75 per pound and peaches for $2.50 per pound. If she made $337.50, how
When should context clues be used? Select all that apply, when direct explanation of a word can be given when the same word is repeated several times when resta
Mr. Emory bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza of the ord
Where did workers come from to fill the factory jobs in eastern cities A. Europe, as immigrants B. The rural farmland C. Both of them D. None of them
Describe your research question, and explain its importance. Describe how you would use the four-step hypothesis test process to answer your research question.
The range of y-sinx is the set of real numbers. True False
Price indices"" are calculated by comparing product prices for a given year to prices for the same products in a specific year called the ______ year.
Following is a partial process cost summary for Mitchell Manufacturing's Canning Department. Equivalent Units of Production Direct Materials Conversion Units Co