Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a bobsled has a momentum of 1500 kg*m/s to the south. Air resistance reduces its momentum to 750 kg*m/s to the south. What impulse is applied to the bobsled by
What is the name of the period when an economy begins to shrink
Why did the Molasses Act especially anger American colonists?  A) because the colonists wanted sugar instead of molasses o  B) because molasses came from the
Please help me with this question.. I'm stuck...
What is the sum of 2xy and 17xy?
What's the mean of 20,12,29,15,49?
How is the environment organized?
evalute the following expression using x=6 8 (3×+1)
In an ecosystem, a wide range of organisms coexist. In a pond ecosystem, one can find amoebae, bacteria, green algae, and fish. Which of the following is the be
Who Was The 44Th President?