madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

A jewelry designer is working with a design that is a regular hexagon inscribed in a circle. He needs to cut a diamond to fit into each of the triangles shown.
The news media in the United States would be most affected by limitations placed on which Amendment?
Why were the battles of the Coral Sea and Midway major turning points in the war in the Pacific?
Planet A is an inner planet with no moon and hardly any atmosphere. Planet B is an inner planet with no moon but with a dense atmosphere. Which pair of planets
In a 30°-60°-90° triangle, the length of the hypotenuse is 30. Find the length of the shorter leg.
Suggest additional uses for peat moss.
Please help me! thank you !
The area of a swimming pool is 120 square m² the width of the pool is 8 m what is the length of the pool in centimeters
how are kelp and seaweed similar ?
Find the derivative of (1+2x)^x^2