theneedhelpkid4 theneedhelpkid4
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Plz someone help me plz help me I need the help plz someone plz help me ASAP plz help me someone help me ASAP plz

Plz someone help me plz help me I need the help plz someone plz help me ASAP plz help me someone help me ASAP plz class=

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

B. 16

Step-by-step explanation:

the total is 1.5 gallons, so each person gets 3/4 pints of water.

so we need to convert 1.5 into pints

there are 12 pints in 1.5 gallons (1.5 * 8)

now we divide 12 by 3/4

12 / 3/4 = 16

Answer Link
26liujiaying
26liujiaying 26liujiaying
  • 25-10-2020

Answer:

16

Step-by-step explanation:

12 divided by 3/4 is 12 times 4/3. 48/3=16

Answer Link

Otras preguntas

another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
What percent of 27.5 is 17.16?
How did railroad time transform American society and later the world?
382.993 rounded to the nearest hundredth?
how can you solve equation with squares and cube
Ben is 3 times as old as Daniel and is also 4 years older than Daniel. how old is daniel
What's the slope of y= -2x +9
owners of a summer camp are buying new cots for there cabins. there are many 16 cabins. each cabin needs 6 cots. each cots costs $92. how much will the new cots
make a list of words that have the same denotative meaning as the word "happy"
What was the longest-lasting effect of the losses in World War II?