camankonah camankonah
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

Joe spends $1.75 every time he buys a snack with his lunch. He has $16.25 to spend. Write an inequality showing how many times (x) that Joe can buy a snack with his lunch.

Respuesta :

haileyisamalfoy
haileyisamalfoy haileyisamalfoy
  • 02-04-2019

Answer:

16.25=1.75x

Step-by-step explanation:

so write it like this to that the bigger number(16.25) is on the left then write the other number(1.75)then put the X by the 1.75

Answer Link

Otras preguntas

By managing to refine a well-known measuring technique, you find a value of pi equal to 3.141. How much absolute error is there in this calculation? Relative Er
Jamie walks from a bright room into a dark room. it will take about ________ minutes for her rods and cones to fully adjust to the dark.
anybody wanna help me answer these questions ?
how did former slaves improve their lives during reconstruction?
A difference between english law and the laws affecting slaves in virginia was that under english law:
Determine the intervals on which the function is increasing, decreasing, and constant. A parabola is shown facing down with a vertex of 0,1.
What is 3.315 rounded to the nearest hundredth
What is the purpose of On Noise by Seneca?
How many people died on Mary rose
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!