gemouljr gemouljr
  • 03-05-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $19.00 to purchase 2 pounds of coffee and 3 pounds of tea. While it is $41.50 to purchase 5 pounds of coffee and 6 pounds and tea . how much per pound is the price of coffee?

Respuesta :

jordansmartin13
jordansmartin13 jordansmartin13
  • 03-05-2019

It would be $3.5 per pound for the coffee and $4 per pound for tea.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes matter? th O A type of force that has the ability to do work O Anything that has mass and takes up space O All solid subst
i need help pls A bear is standing on top of a mountain at an elevation of 2,500 ft. The bear’s cub is taking a nap in a cave at -500 ft., directly below the be
Define bit, nibble, byte, binary
what are the consequences of the continued growth of party polarization?
Solve for the value of the variables below
I do need help._____.
okay do you enjoy Coraline, or are you scared of it? BTW this is chessy cat, personally I love Coralie ​
List a common nutrition or physical activity myth. Discuss why this myth is not true and some healthier nutrition or physical activity options.
Which type of language should a writer use to describe something accurately? (1 point) figurative brief precise formal​
12. Find the value of x. (11x - 151° (5x - 13°