bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Square with sides measuring 12 in. What is the perimeter and area?
What number is between 9 and 12?
Solve the system of equations using matrices (row operations). If the system has no solution, say that it is inconsistent. 4x+3y=1 6x-1y=-15
What is pyridine acid?
Canada has ten provinces that share power with the central government. Which of the following terms best describes this characteristic of Canada?
Figurative language is used in poetry to a Create vivid imagery b Set the mood and tone c Deliver the theme to the reader d All of the above***** My answer
Which sentence has an unclear or missing pronoun antecedent? A. You must turn in your forms, or it won't happen. B. You should carry your wallet at all times. C
which greek god was the god of beauty
Find the slope of 3x-4y-7=0
which of the following is a true statement? A. All squares are rectangles B. All rectangles are squares C. All rhombuses are squares