Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 04-05-2016
  • Mathematics
contestada

you go shopping for a 10 lb. Family pack of ground beef for 23.47.There is a manger's special coupon for 3.25 off your purchase.How much did u pay per pound?

Respuesta :

swagginrebelchainzz
swagginrebelchainzz swagginrebelchainzz
  • 04-05-2016
2.022 i believe! cause you subtract 3.25, then divide it by 10lb!
Answer Link

Otras preguntas

99 POINTS!! What is the wavelength of a sound wave that has a speed of 340 m/s and a frequency of 770 Hz?
How many minutes are in m hours
In what ratio does the line x-y-2 = 0 divides the line segment joining (3, -1) and (8, 9)?
I need help with this question, thanks! What does one today equals two tomorrows mean? Do you agree with it? Why or why not?
what was the impact of the civil war on women and children
Lesson: Polygons and Perimeter Squares and Rectangles 1. Define perimeter. 2. Write the formula for the perimeter of a square. Tell what the variables represen
Find the equation of a line that is parallel to y = 5x + 7 and passes through (4, 3) A) y = 5x + 3B) y = 5x - 17 C) y = 5x + 17 D) y = 15x - 17 show work
Complete the sentences regarding the relationship between price and quantity supplied. There exists a(n) (?) relationship between the price and quantity supplie
How do you do this? Simple and concise explanation+ answer, please!!!! PLEASE HELP!!!!
how does temperature and density,how do you predict these two variables relate to air?