trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is FALSE? the value of the ID attribute.... a. may not start with a number b. must be unique within each document c. must not
When chlorine reacts with potassium bromide, chlorine displaces bromine. Cl2 + 2 KBr → Bra + 2 KCI Explain why chlorine is more reactive than bromine.
2(2)^x+6=134 Solve for x
which equation has the least steep graph? A. y= -3/4x-9 B. y=-7x-2 C. y=1/4x+6 D.2x+1
PLS HELP WILL GIVE BRAINLYEST!! ( pls dont copy ur answer from gogle or otehr websites) what are some Inventions, Achievements, and Discoveries the the qin dyna
Which mixed number is represented by the shaded area?
Find the value of each trigonometric ratio
Wallace bought 4 gallons of milk last week because his family drinks a lot of milk. If his family drinks 3 quarts of milk every day, how many days will it take
help me ASAP !![tex] 2 + 5[/tex]​
Legend has it that the game of baseball was invented in 1839 Cooperstown