hope8570 hope8570
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child class=

Respuesta :

syenitzy
syenitzy syenitzy
  • 02-10-2019

Answer:

the answer is $31

Step-by-step explanation:

first you multiply 2 and 8 = 16

then multiply 3 and 5 =15

then add both and the answer will come out as 31

hope this is helpful =)

Answer Link
kabre
kabre kabre
  • 02-10-2019
The answer going to be 31$ for sure .
Answer Link

Otras preguntas

what's bigger 60% of 90 or half of 100?
a bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate
3. Identify the adjective phrase in the sentence. What sort of food do crickets usually eat? (Points : 2) usually eat do crickets of
What fraction is closest to 3/4? 2/3 3/5 7/10 13/20 Show your working please
can someone help me with number 25
name 1 element in the periodic table that sounds like a name
Venn Diagram: In a school all of the 120 pupils must choose at least one of Archery, Badminton or Cycling. 63 pupils choose archery 62 pupils choose badminton
Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
Prove that 2n + 1 ≤ 2n for n ≥ 3
Why are frying pans usually made out of metal?