erinchewning38 erinchewning38
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

At the school cafeteria you could get three slices of pizza for $5.94 at this rate how much would seven slices cost in dollars and cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2019

5.94/3 = 1.98

1.98 * 7 = 13.86

It could cost $13.86 for seven slices of pizza.

Answer Link
sofietyeweirdo
sofietyeweirdo sofietyeweirdo
  • 02-10-2019

Answer:

$1.98

Step-by-step explanation:

divide 3/ 5.94

Answer Link

Otras preguntas

Petra has a second larger box that is 6 inches by 8 inches by 4 inches. How many times larger is the volume of this second box? The surface area?
How did Gulliver escape?
How to work out this 0.25 x 16 + 4
Please help geometryyy :/
Why do you think the people are together? What else do you notice?
By 1750, Virginia had shifted from being a "society with slaves" to a "slave society." True or False
Please answer these! I just have 15mins please guys, i know them but I'm not very sure, so if you know please write them. ​
True or False: The Spanish settled most of what is now Mexico, the Southwest United States, and Florida? ​
It is also called timawa in the Tagalog Society
Which equation is closest to the line of best fit in the graph below? 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 O 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 O A. y = 0.9x +