Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

What is 0.03703704 as a fraction
-7x-17= -9x+13solve for xwork too please!
Even though America did not declare war on France , congress allowed U.S ships to capture French ___ at sea
Energy from hot magma is called ____.
What is the most important function of nucleic acids
Paula invested in two accounts; one pays 3% simple interest and the other pays 6% simple interest. She invested $5000 more in the account paying 6% than in the
A mountain climber stands at the top of a 50 meter cliff hanging over a calm pool of water. The climber throws two stone vertically 1 second apart and observes
Round 125 458 to the nearest hundred thousand
What type of map shows you mountains,rivers,and lakes
A square patio has an area of 200 square feet. How long is each side of the patio to the nearest tenth?