alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Why does changing the volume of a container change the pressure of the gas in it?
Which relations are functions and which are not functions? Column A Column B 1. {(3, 2), (6, 4), (9, 6), (12, 8)} 2. {(2, 3), (2, 5), (3, 6), (9, 4)} 3. {(
A cell membrane is very specific about what it allows across. How does this help the cell? A. The cell works better when it contains fewer protein B. It helps
is 25 to 16 proportional to 5 to 4
How is Franz different from the other boys in Swiss Family Robinson
what did Thomas Paine believe was America's destiny
Blessings of Liberty what does this mean
Why did Ivan III restore the Kremlin in Moscow? A. to provide work for thousands of unemployed Russian peasants B. to show other nations a symbol of Russ
In "I, Too," why does the speaker say "they" will be ashamed?
Did Roosevelt want to go to war with Columbia? Why or why not?