makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Which decimal is equivalent to 3/8?
2/5+4/7 estimate: decide if each addend is closer to 0 or closer to 1. then estimate the sum or difference. this is a fraction question.
Which of the following is most important in classifying two groups of bears into the same genus? A. similar diets B. similar genes C. similar habitat D. similar
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
15 times what equals 45
Find the distance between two parallel lines: x = 11 and x = 5.
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve
Which of the following nutrient cycles has its largest reservoir in the atmosphere? A) Carbon cycle B) Nitrogen cycle C) Potassium cycle D) Phosphorus cycle E)