rissa2890 rissa2890
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Lawrence buys his friends candy in the morning for $3 a box, but forgot some of his friends, so he went back to the candy shop and purchased the same candy but they had increased in price. He paid $6 a box. Let t represent the number of boxes of candy Lawrence purchased. Write an expression that represents these purchases.​

Respuesta :

clarkwuzhere
clarkwuzhere clarkwuzhere
  • 02-11-2019
3 • t + 6 • t = the amount he spent
Answer Link

Otras preguntas

Angie baked 100 cookies and 20 brownies. she wants to split them into equal groups for the bake sale. Each group must have the same number of cookies and browni
Which location receives 12 hours of daylight and 12 hours of darkness on June 21?
a water tank holds 24,000 gallons how many hours will it take for two thirds of the water to be used if the water is used at an average rate of 650 gallons per
As a new newspaper reporter, Amanda was nervous about doing her first interview with a state senator. She went to a veteran reporter, Clark Webb, for advice. Cl
A _______ container isn't compatible with floral preservatives. A. glass B. straw C. metal D. plastic
What is larger 3/5 or 5/9
In which two ways do extras function in a drama?
36 is what percent of 40
75 over 100 simplified
Who was the Amelia Earhart?