marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

how to order 2.8, -2 3/4, 3 1/8, -2.2 least to greatest
what is a product of a whole number and itself
what is the GCF of 36 and 90
is 4.75 a rational or irrational and can it be a integer or whole and can it be natural
The universal law of gravity states that all objects attract all other objects. Why is this considered a universal law? a. Gravity is a principle that is in ef
Sean was at batting practice he swung 25 times bout only hit the ball 15 times. Describe and write more than one ratio that is related to this situation
What does the term "white mans burden" refer to
What does fifty-forty or fight mean
Drew currently walks two miles every day after school but wants to take his workout to the next level. Which of these changes would you suggest he make to his r
A pack of pencils contains 20 pencils. If Trish uses 3/4 of the pack, how many pencils will she use? a. 15 b. 12