mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which term refers to American troops in Europe during world war 1
Find the point on y axis which is equidistant from the point (5,-2) and (-3,2)
solve for y then find the slope and y intercept and graph y=4x+3 y= b= m=
Look at the image for the question.
look at the image below over 100000000 points brainly instructer
Find how many quarts of 4​% butterfat milk and 1​% butterfat milk should be mixed to yield 75 quarts of 3​% butterfat milk. The mixture should contain ___ quart
look at the image below
Instructions: Determine whether the following polygons are similar. If yes, type in the similarity statement and scale factor. If no, type 'None' in the blanks.
A gear component (0.2% C) is carburized with C for increased hardness. By specification, a carbon concentration of 0.75% C is required at an 80 um depth. Calcul
jojo is twice as Old as esi who in turn is five years older than kweku . if their total age is 47,how is each of them​