mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Maria is selling toys an flowers.The toys cost $12 an the flowers cost $10. She needs to make at least $300.
List the factors of 9. Is this number prime or composite?
No real religious freedom was practiced among the Puritans. a. True b. False
Find three pairs of numbers for which the least common multiple equals the product of the two numbers
After data are collected, they are often arranged in a(n) ___________???
What is one of the most important rules to remember about healthy eating? A. Eat only low-fat, low-salt foods while training. B. Eat 10 or more servings of frui
]Astrology is a pseudoscience because
_____ level degrees include master’s, specialist’s, and doctorate degrees. a. Undergraduate b. Graduate c. Secondary d. Primary
What was the Commercial Revolution? A.a trade war between European countries following the colonization of the New World B.the decrease in global trade between
A gallon jug of milk is 3/4 full. After breakfast the jug is 1/12 full. Find the difference of the amounts before breakfast and after breakfast.