evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

Completa. Complete with -s or -es to make the nouns plural. Type the whole word below and add on the appropriate ending to make the word plural. For example: In
Describe an individual with the karyotype shown. a normal female a normal male an infertile female an infertile male
b.48(a’b2c2 + a²b3c2 + a²b²c3)- 2a2b2c2​
[tex]\text {What happened to the Mayas?}[/tex]
pls help asap no trolls!
-4n + 1/3m + 4n - 4/5m​
Solve the formula for V.
Find the value of each variable
Attempt a character sketch of Corporal Brewster.​
Describe how a company could promote the health of its employees. Justify your response using two or more complete sentences ​