idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $28 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $8. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

felishaguerrero felishaguerrero
  • 03-12-2019

Answer:

28/8=3.5...so probably just 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

10. Which equation could be used to solve the problem? Joan picked 4 bushels of apples in one hour. At that rate, how many bushels would she pick in 8 hours (b)
Need help.. Picture has it all..
What is the Sum of the terms of the series 6 + 9 + 12 + . . . + 30A. 144B. 180C. 162
Please help me with this!!!!
3[(15-3)^2\4] Simplify the expression
What did joseph stalin do to be considered a villain? In your answer, list at least three of his actions and briefly explain their effects.
Rational or irrational
Drivers where tested on various driving exercises before they had been drinking.they were given alcoholic beverages of their choice._____occurred as bals increa
Quadrilateral ABCD is a rectangle. The diagonals intersect at point E. If AE=4x−12 and DB=7x−18 , find x. PLEASE HELP THIS IS THE ONLY QUESTION I AM STUCK ON
What is the meaning of cell life?