vivicarodriguez1
vivicarodriguez1 vivicarodriguez1
  • 04-12-2019
  • Mathematics
contestada

Someone help me I dont get it ​

Someone help me I dont get it class=

Respuesta :

creamcheesebun
creamcheesebun creamcheesebun
  • 12-12-2019

Answer:

price of a sandwich = $7.50

Step-by-step explanation:

let the price of a sandwich be $x.

entire order cost= cost of chips+ 5×cost of sandwiches

= 1.25 + 5x

1.25 + 5x = 38.75

5x=38.75-1.25

5x=37.50

x=7.50

Answer Link

Otras preguntas

What was imperialism and how did most writers feel about it. Give examples of poems/stories that show this. (10 pts) its about Antia Sesai story
about how many millions of bales of cotton were produced in the south in 1860
What is n equals to in this eqution 12n+7=8n+15?
How did FDR use the media to do battle in the Great Depression?
Write a rule for the sequence. Then find the next three terms. 6, 8, 10, 12 A. Start with 6 and add 2 repeatedly; 20, 22, 24 B. Start with 2 and add 6 repeated
Help please! Asap!! (I selected some yes/no but I don't know the answer) (Either yes or no)
Why is blood clotting important?
help will mark brainliest.......
How do waterways link cities on the Great Lakes
Explain, in detail, how catalysts change the rate of a reaction.