alysemartin552 alysemartin552
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Lydia decides to provide cheddar cheese for the competition. She buys 4.2 kilograms for 39.90. She estimates the cost of 1 kilogram of cheese to be $1. Is her estimate reasonable?

Respuesta :

dedruck
dedruck dedruck
  • 04-02-2020
no, her estimate is closer to 1 kilo of cheese being $10
Answer Link

Otras preguntas

a business and it's workers are in conflict the business wants to keep pay and benefits the same while workers want pay to increase who must they meet with to d
are all of the vertical slices on a rectangular pyramid the same kind of shape explain your reasonings please.
what are the parts of speech
8 and 2 quadratic equations with the given roots.
A babysitter charges 25% more than her normal hourly rate on Saturday night. Her normal hourly rate is $12.50. Which expression represents how much the babysitt
what documents do i need to get a passport
similarities between dna and rna
what is the term that refers to the knowledge and beliefs about how the mind works and how it influences behavior?
where do polar bears live
What is 1/5 times 2/3?