rodriguezbryan66 rodriguezbryan66
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

3) Paul bought 2 muffins, 2 brownies and I cookie at a bake sale. The muffins cost $1.30
each, the brownies cost $0.75 a piece and the cookie was $0.50. If he paid with a twenty
dollar bill, how much change should he get back?

Respuesta :

fermeroben
fermeroben fermeroben
  • 03-03-2020

Answer:

$15.40

Step-by-step explanation:

1.30 × 2 = 2.60

0.75 × 2 = 1.50

2.60 + 1.50 + 0.50 = 4.60

20 - 4.60 = 15.40

Answer Link

Otras preguntas

12. He yelled at Cindy ____ it were all her fault. A - as though B - like C - because D - although
A water wave travels 36 meters in 15 seconds. What is the speed of the wave? 540 m/s 2.4 m/s 0.42 m/s 1.9 m/s
plz help me with my homework
In Egyptian mythology, Hathor is a(n) ___ goddess who has the head of a cow. A. ursine B. leonine C. simian D. bovine
What is 2 3/4 minus 1 5/16?
Is mRNA a carbohydrate gene or chromosome
What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces
3.453 rounded to the nearest tenth
Which expression is a quadratic binomial? A.) xy^2 B.) x-y^2 C.) 3+x^2-xy D.) X^2y-y
Amelia takes her two cats sparkle and twinkle to the vet the vet says that sparkle is 464 mm long and twinkle is 46 cm long which of Amelia's cats is longer EXP