kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

6000 pounds / day =ton/week
whats 3/5 + 5/9 (fraction) and 4/7 - 2/3
sixteen action figures are arranged equally on 2 shelves. How many action figures are on each shelf?Model the problem with both an array and a labeled tape diag
49,254 find value of 9
"The gravity of the Sun causes the planets to move in a circular path." Which law of motion is this? a. first law b. second law c. third law
What is the gcf of 24 30 42
70.59 rounded to the nearest whole
Why does John Bigger call his painting "Give Me 2 Wings To Fly Away" ? Please help I need this fast!
how did the Supreme Court frustrate Roosevelts new deal legislation
what is the greatest common factor of 42 and 90 and 81