alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
Tennis balls with a diameter of 2.5 in. are packaged 3 to a can. The can is a cylinder. Find the volume of the space in the can that is not occupied by tennis b
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
which foods earthworms can digest?
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
2-3 facts about Warsaw Pact
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4