fischall6368
fischall6368 fischall6368
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

luna had $50 when she got to the carnival. After riding 12 rides she had $26 left. What was the price of each ride? Which equation can be used to represent this situation?
26 - 12p = 50
50 + 12p = 26
12p - 50 =26
50 - 12p = 26

Respuesta :

dbv21vaughn
dbv21vaughn dbv21vaughn
  • 03-04-2020
50-12p=26 I believe.
Answer Link
xpgaming9090
xpgaming9090 xpgaming9090
  • 03-04-2020
50 - 12p because it says left so you have too subtract
Answer Link

Otras preguntas

Which fraction is the least? A. 12 B. 15 C. 17 D. 110
Helppppp Plzzz!!!!!!!! 15+PTS and brainliest!!!! How did Africans respond to European colonialism?
What is the percent of change from 5 to 4?
just answer plz its 20 points
laura bought 8 3/10 yd of ribbon. She used 1 2/5 yards to tie a package and 2 1/3 yards to tie a bow. After tying her package and bow, how much ribbon did laura
A shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price (cost per pound) of pears?
was John Adams a good or poor president? and why?
-4(3x+2) simplified?????
Which is one way the spanish war of independence encouraged those in the colonies to seek new political and economic rights
A car which always goes is r_____?​