yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

which sentence contains a verb in the imperative form? if i were a journalist, i would attend the world press freedom day event. world press freedom day was est
which population has grown the least in the last 20 years
Which of the following is NOT a stage of grief? A. anger B. acceptance C. despair D. bargaining
Which of the following is NOT a stage of grief? A. anger B. acceptance C. despair D. bargaining
An NHTSA study found that the average inpatient costs for crash victims who were not using safety belts were __________ percent higher than for those who were b
What are the next three terms of the geometric sequence 4, 24, 144, . . . ?
Which of the following nations was the LAST to establish an elected legislature?
what religion did not claim its spiritual homes in the middle east
the condition of two sides Congruent always creates what kind of triangle
Discuss two reasons that people are interested in looking at the connections between films, films and audiences, films and real life, films and academic discipl