boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Describe the three values in a learner-centred curriculum that a teacher can useto create a pedagogy of care in the classroom.​
Question 112, 10, 50, ...plz help me out! ​
True or False? Please help!!
Find the surface area of the figure. 13.5 m m 2 9 m 9 m
The Zimmerman Telegram was sent by Germany in hopes of reaching an agreement with which country? France Mexico Italy United States
Express in the form 1: n. Give n as a decimal. 18:9
solve:100^x=10^(2x+5)​
how many lines of symmetry does the letter x have
76 cm a 52 cm Find the area of the regular pentagon (the answer has one digit after the decimal point)​
connie poured 200 milliliters of juice into a glass from a juice carton. She then poured 225 milliliters into a second glass. What is the final change in the vo