chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

besides hard and soft list two other that cold be used to divide nonliving things into two groups
What is a list of inert gases?
what is the difference of acceleration of objects on earth versus objects in space.
if 3 buckets containing 2kg of paint has been used to paint a fence 90 m long and 80 cm high. how many buckets of 2kg of paint are necesary to paint a fence 200
how did the increasing power of political parties affect the candidates in the presidential election of 1800?
What factor is paired with 34 to give you 69?
which number is irrational? a. .33333333 b. .03030303 c. .993993993 d. .131131113...
Disease spreads faster in agrarian societies than in hunter-gatherer societies. True False
Identify one longitude line that runs through the united states of America as well as china
An airplane, flying at an altitude of 15,000 feet above sea level, flies directly above a submarine that is traveling at a depth of 1,250 feet below sea level.