catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

The sum of the ages of two friends ia 15 years Two years ago, the product of their ages in years was 30 write the suitable quadratic equation to solve the probl
Divide 20 by g. Then, subtract 7. Which of the following expressions matches the statement above? A. 20 ÷ (g - 7) B. 20 ÷ (7 - g) C. 20 ÷ g - 7 D. g ÷
How to write a good letter to editor
A group of tasks performed by one person makes up a(n) A. position. B. job title. C. appraisal. D. job structure.
2.1.2 Make use of the distance formula to determine the length of PQ​
Find the value of the expression vw × 2 × u − 20 for u = 2, v = 3, and w = 2.
Length=4cmbreadth=3cmWhat is a volume????​
ratio of 9min to 600 sec​
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
compute (√3-√6+√12-√24)x√6/2