kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

Becky has 12 strips of staples. Each strip has 210 staples.The bar diagram represents the total number of staples Becky has.
Solve right triangle ABC for all missing parts. Express angles in decimal degrees.a =100.8 km, c=385.6 km We must find A, B, b
What is the slope of the line through (-1, -7) and (3,9)? Choose 1 answerA. -1/4B. -4C. 4D. 1/4
AT"U"V is the translation of AT"U"V. what is the translation rule? ("A" is actually a triangle)
Use unit multiplier to perform the following rate conversion880 yards in 2 minutes to feet per minute
Which of the following are the xintercepts on the graph of the function shown below? f(x)=(x+2)(x-7)
Which linear function has the greater rate of change, the one described by the equation y = 3x + 4 or the one described by the table? 1 WN X у 3 10 17 24 4 Choo
Round 2.8962 to the nearest hundredth. Do not write extra zeros.
A beaker of nitric acid is neutralized with dilute aqueous solution of calcium hydroxide.Part AWrite a balanced molecular equation for this reaction.Express you
Suppose your final grade in this class is based on the following system:Class participation 10% homework 20%test average 30% final exam 25%quiz avera