misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Plz need help with this question asap!!!
What is (7x − 9) + (3x + 14)?
You start driving north for 9 miles, turn right , and drive East for another 40 miles. At the end of driving, what is your staight line distance from your start
pls I need a reply ASAP
why do cells need to be able to transport substances across their membrane
All the yellow surfaces on this ferris wheel pod need to be painted. Don't forget the bottom! 15 in 20 in 78 in 16 in 18 in 48 in 40 in
Given two consecutive positive even integers, the square of the smallest added to 4 times the largest is equal to 40. What are the integers?
9. The major problem addressed by the warehouse layout strategy is: A) minimizing difficulties caused by material flow varying with each product. B) requiring f
Karen Chin is investigating the question: How and what did dinosaurs eat? What evidence did she use to help her answer her questions?
Why did manufacturing in the United States grow slowly in the late 1700s? Describe.