vyjahdavis07 vyjahdavis07
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $4.77 for 9 oranges how much would it cost for 1?

Respuesta :

lesliemerten2005 lesliemerten2005
  • 04-05-2020

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

Answer Link
nemo4547
nemo4547 nemo4547
  • 04-05-2020

Answer:

.53 cents

Step-by-step explanation:

4.77/9 = .53

unit rate

Answer Link

Otras preguntas

Write a division number story with an answer of 1/3
Summarize the importance of defining an engineering design problem, and explain how the criteria and constraints of the problem influence the design solution.
For a ladder to be stable the angle that is makes with the ground should be no more than 78 degree and no less then 73 degrees. What are the minimum and maximum
Hello anyone from USA here?​
What is the Multiplicative Inverse Property of Inequality? A) Taking the reciprocal of both a and b can change the direction of the inequality B) Taking the squ
How did the 13 colonies contribute to the foundation of the United States?
Ski jackets REI pays $330.30 for a 6-person tent and the markup is 45% of cost . Find the markup
Which was the first company to offer streaming audio? Types of Streaming?
use the distributive property to rewrite each expression -6(r-8)​
calculate the length of third side of triangle if one side is 38.5 inches and the second side is 30 inches