thebestriya
thebestriya thebestriya
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

It costs Neil $2.88 to make two dozen muffins. He sold the muffins for $.80 each. If Neil sold six dozen muffins how much profit did he make from the sale?

Respuesta :

thebestriya07
thebestriya07 thebestriya07
  • 10-06-2020

Hi!

So for this you need an equation. It will be 72 • 0.8 - 2.88 • 3

this is bc 12 x 6 is 72 and 3 bc 2 x 3 is 6.

so after you solve it you should get : $48.96..Hope this helped! :))

Answer Link

Otras preguntas

5.78, 5.7001, 5.701, 5.71, 5.7 from least to greatest
if p=8 evaluate 42÷p×3
Translate the word phrase into a math expression. 12 more than a number A. n + 12 B. 12n C. n ÷ 12 D. n – 12
What is the square root of 108 in simplified radical form?
what is the greatest common factor of 33 and 46
In poetry and fiction, the main reason for using vivid words is to
The equation p= 2.5m + 35 represents the price p of a bracelet, where m is the cost of the materials. The price of a bracelet is $115. What is the price of the
Divide use partial quotients 36 divided by 540
Did Columbus reflect the values of the late 15th century Europe?
What does the Bill of Rights list, and why was it an important part of getting the Constitution approved?