waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

If ABCD is a square where A(-4;2) B(-2;-1) C(1;1) , determine the coordinates of of D​
Hỗn hợp E gồm hai este đơn chức X và Y (MX< MY). Thủy phân hoàn toàn 0,11 mol E cần vừa đủ 120 ml dung dịch NaOH 1M, chưng cất dung dịch sau phản ứng, thu đ
The tables show how the dollar to euro conversion rate changed during one day. Khalil changed $500 into euros (£). How many more euros did Khalil receive if he
Symbolism is ____________________ a. an expression, practice, or usage of cultural characteristics. b. the likeness of someone, usually painted or sculpted. c.
The price of a hamburger is 3 dollars. what is the price of 90 hamburgers?
Wendy had been searching the internet for a great deal on jewelry. While looking at one site, a pop-up was displayed that told her she had just been chosen as t
PLEASE HELP QUICKLY for this assignment, think about a product you have in your house. it can be a car, shoes, cereal, or anything else you have. then answer th
- 18 = -3x + 6 Plz help
Do you think we as humans like predictability? Why or why not?
how many syllables does vacate have?