uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to the expression represented by the verbal phrase? 25% of the quantity of 208 plus n A. n + 5,200 B. 25n + 5,200 C. n + 52 D
What are all of the components that make up galaxies bound by? A. Dark energy B. Dark matter C. Gravity D. Redshift
Hello my beautiful world
Find the slope of the line that passes through (7,2) and (9,5)
Reports from dream studies indicate that most dreams are positive.truefalse
Which literary device is used in this poem?
Humans are not the only animals that pollute the air.truefalse
Which of the following is a cause of economic problem? A.Scarcity of Resources B.Unlimited Wants C.Alternatives Uses D.All of the above
Which of the following is the characteristic of a music of the Romantic period? a. Dramatic contrast of dynamics and pitch b. Texture is mainly homophonic with
This recipe for chocolate chip cookies yields 3 dozen. you need to make 6 dozen. write down the measurements you would use to double this recipe. 2 1/4 cup flou