chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Find all points having an x coordinate of 5 whose distance from the point (2,2) is 5.
You are body surfing in modest waves that are breaking just offshore. A particularly big one catches you off guard, flips you over and over, and deposits you on
solve equation x(x-2) (x- 1) =0​
A cafeteria was putting milk cartons into stacks. They had two hundred sixty-nine cartons and were putting them into stacks with eighteen cartons in each stack
Other than the economic impact and sociological implications why should physicians be concerned about halitosis?
How did Americans react to the British searches
PLSSS HELP ME WILL MARK BRAINLIEST Which of the following are the most numerous in North America? A) Nations B) Countries C) Oceans D) States
Lindsay has saved $134.75 to buy a tablet. How much more money does she need to save before she can buy the tablet? Write an equation and solve it by using the
whats a longer way to say Photosynthesis
I need help urgently plzFind x​