QueenAlicia10 QueenAlicia10
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Veronica has been wanting to learn to ice skate for years!
When the Glacier Zone Ice Rink opened, Veronica bought 12
ice-skating lessons during their grand-opening sale. Veronica
paid $305.40 in all. How much did each lesson cost?

Respuesta :

swtvctry swtvctry
  • 02-09-2020

Answer:

25.45 per lesson

Step-by-step explanation:

divide $305.40 by 12

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of a solgan?
what ideas did americans adopt from john locke?
Four divided by what equals 195
Use an area model to solve brandon packs his lunch 4 days each week.how many days does he pack his lunch for 36 weeks?
Select all that apply. The historical method includes what steps? analysis of data, classifying data, guessing about data, giving opinions on data, reporting
Kate is working on an assignment on politics and current affairs. What are the most important considerations for Kate to keep in mind when judging the quality o
how do you write this statement as a equation? 2 more than 3 times a number is 17
14565 in scientific notation
How did mesopotamia change the nomad way of life?
What patterns do you notice in the number of zeros of the product when you multiply a whole number by powers of 10? Explain why this works.