keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

could someone please answer this will give brainliest
What does business informWhat does business information management do? A. identify information requirements for coworkers B. identify information requirements
do business trust income tax on income according to the conduit principle
Which organisms reproduce through a...se...xu...al reproduction? (Select all that apply.) starfish yeast fungi bacteriaPICK MORE THAN ONE and no links please
Find the volume of this rectangular pyramid. length =5cm width =6cm hight =7cm PLEASE HURRY
Jonathan and his sister Jennifer have a combined age of 48. If Jonathan is twice as old as his sister, how old is Jennifer
A rectangle has a width of 46 centimeters and a perimeter of 210 centimeters. What is the rectangles length?
The principle of independent assortment involves at least how many different gene pairs?.
By selling an article for $250, a man makes a profit of 25%. what was the cost price of the article.
What is a good slogan to advertise to someone visiting Earth?​