moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

When adding or subtracting fractions with like denominators, the denominators will change. true or false
Use the model to write an equivalent fraction 3 out of 4 = ______
A salesperson receives a 2.5% commission on sales, what commission does the salesperson receive for $8,000 in sales
who became a war hero after the Battle of New Orleans
2 and 1/2 divided by 1 and 5/8 equals A.1 and 3/5 B.13/20 C.1 and 7/13 D.4 and 1/16 Please Help Me! :)
Analysis may deal with concrete or abstract subjects. a. True b. False
A covenant is a form of an agreement. True or False
What is Stage Management?
The _____ theory is the most accepted theory regarding the origin of the solar system. It suggests that our star, the Sun, was first created by a cloud of dust
Which personal pronoun agrees with the antecedent in this sentence? Everybody has __________ own recipe for cooking chili. a. him or hers b. his or her c. th