diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

how did the civil war affect industries in the north?
In Bear Creek Bay in July, high tide is at 1:00 pm. The water level at high tide is 7 feet at high tide and 1 foot at low tide. Assuming the next high tide is e
what is the transcontinental railrod
increasing your vocabulary mean? A. youll spend less time on revision B. youll write more lively sentences C. youll write longer sentences D. youll be able to s
Why Nazism became popular in Germany by 1930?
__________________ kills many disease-causing bacteria that may have been ingested. A. Pepsin B. Bile C. Gastrin D. Hydrochloric acid
What word should you avoid when correcting a child?
Do you think there were any points at which civil war might have been averted?
Where does surface water collect if it does not flow to the ocean
find the slope of the line having equation 4x- 3y= 13