gabyyy9551 gabyyy9551
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

decide which of the two given
prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $3.99 or in a
14-ounce bottle for $9.49.

Respuesta :

patelaryan040704 patelaryan040704
  • 04-09-2020

Answer:

14 ounce bottle

Step-by-step explanation:

I just got the answer right :)

Answer Link

Otras preguntas

What fraction that is less than 1/6
Fat is stored in layers beneath the skin. This fat is part of the body's energy reserve. Give another function of the layers of fat.
IF T(n) =+3 what is the third term?
what was probably the major cause of the beginning of the baby boom?
the process by which we develop our political values and opinions throughout our lives
The "Iliad" and the "Odyssey" are important because they __________. A. tell the true history of the Trojan War B. are great works of literature that help us C.
What is the shark's strongest sense?
IF T(n) =+3 what is the third term?
which numbers are from least to greatest?
In what ways did the French and Indian War (1754-1763) alter the political, economic, and ideological relations between Britain and its American colonies? Use t